V marci začína jar, a tiež je spätý so sviatkom čitateľov. Marec je predsa mesiac knihy. Uvedomujeme si, aké dôležité je podporovať čitateľskú gramotnosť. A to nielen u detí, ale aj u ich rodičov a starých rodičov. Mesiac knihy to sú celoštátne akcie propagujúce knihy a čítanie, konajúce sa každoročne v marci od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu- slovenského národného buditeľa a ľudového spisovateľa. Cieľom bola podpora trvalého záujmu o knihy.
Prečo je čítanie tak dôležité a patríme medzi národ vášnivých čitateľov?
Jedným z najväčších vynálezov je kníhtlač.
Revolúciu v čítaní spôsobil vynález v podobe kníhtlače, za ktorým stojí Johannes Gutenberg. Ten pred viac ako 550 rokmi naviazal na niekoľko predchodcov, ktorí sa márne snažili o fungujúcu tlačovú techniku. Vyučený zlatník prišiel s nápadom zostaviť jednotlivé písmená, litery, do tlačovej formy tak, aby po ukončení tlače boli písmená znova pripravené na použitie a zostavenie novej tlačovej formy.
Kníhtlač sa veľmi rýchlo rozšírila po celej Európe.
Od doby prvých tlačených kníh ubehlo veľa času. Klasické tlačené knihy pomaly vytláčajú knihy elektronické. Napriek tomu "papierová" knižka má stále svoje čaro a väčšina čitateľov na ňu nedá dopustiť.
Ako sme na tom s čítaním?
Naši predkovia nemali zďaleka toľko možností ako máme my. Internet, sociálne siete, e-booky, to všetko je dnešný svet, ktorý nekompromisne ovplyvňuje naše životy. Knihy sa tak postupne dostávajú do pozadia. Napriek tomu sa odborníci zhodujú na tom, že práve čítanie klasických kníh je nenahraditeľné.
Na Slovensku 9 z 10. čitateľov dáva prednosť tlačeným knihám pred elektronickými knihami. Aj naďalej tak platí, že Slovensko stále patrí k čitateľskej špičke. Až 80% Slovákov by ale hlasovalo za zmenu povinného čítania na základných a stredných školách.
Na Slovensku delíme knižnice na: akademické knižnice, vedecké knižnice, verejné knižnice, školské knižnice, špeciálne knižnice. Najvýznamnejšou je Slovenská národná knižnica. Fondy a zbierky Slovenskej národnej knižnice obsahujú 4,9 milióna knižničných jednotiek, 1,7 milióna archívnych dokumentov a tisíce muzeálnych jednotiek.
Mediálne najznámejšie medzinárodné podujatie na podporu čítania –je úspešná Noc s Andersenom, ktorá sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Tento rok slávime 215. výročie jeho narodenia ( 2. 4. 1805).
Počas Noci s Andersenom strávia deti nezabudnuteľnú noc v knižnici a takýto silný zážitok ich poznačí na celý život v nadobudnutí pozitívneho vzťahu k čítaniu, ku knižniciam a kultúrnemu tráveniu voľného času.
Veľmi významnou kultúrnou udalosťou na Slovensku je Hviezdoslavov Kubín - celoštátna súťaž a prehliadka v umeleckom prednese poézie a prózy detí, mládeže a dospelých, v tvorbe detských recitačných kolektívov a divadiel poézie.
Aký žáner najradšej čítame?
Najobľúbenejšie žánre Slovákov sú romány, fantazijná a dobrodružná literatúra.
Prečo je dôležité čítať?
Zo štúdií vyplýva, že pravidelné čítanie môže spomaliť, alebo dokonca pôsobiť ako prevencia proti obávanej Alzheimerovej chorobe a stareckej demencii. Ľudia, ktorí pravidelne čítajú, udržujú mozog aktívny. Čítanie je u starších ľudí rovnako dôležité, ako napríklad lúštenie krížoviek alebo hranie spoločenských hier.
Ďalšou výhodou je, že čítanie je eliminácia stresu. Pri čítaní prichádzame na iné myšlienky, ponoríme sa do príbehu a zabúdame na vlastné starosti. Pravidelné čítanie je navyše dôležité pre rozšírenie slovnej zásoby aj zlepšenie písaného prejavu v slovenskom jazyku. Odborníci upozorňujú, že čítanie posilňuje pamäť, zlepšuje koncentráciu, uvoľňuje napätie a podporuje všeobecný rozhľad. V neposlednom rade je to skvelý zdroj zábavy. Tak prečo neskúsiť prečítať aspoň jednu knihu mesačne?
U nás v Babičkárstve vám ponúkame špeciálny druh knižiek, ktorými sú spomienkové vyplňovacie knižky, ktoré sa stanú skvelým darčekom pre vašich blízkych.
"Ten, kto číta, žije s každou ďalšou knihou život navyše. Kto nečíta, má len ten svoj. "
Oscar Wilde