Sušené mäso je úplne ideálna potravina pre milovníkov outdoorových aktivít. Dodá vám potrebnú energiu, je plné bielkovín, bez lepku a taktiež skvele chutí. Sušené mäso má bohatú históriu, ktorá siaha až 3000 rokov pred naším letopočtom. Jerky môžete mať stále po ruke, či už sa vydáte do hôr alebo do práce. Je to rýchla a zdravá desiata, ktorá nič neváži a dokáže rýchlo zahnať hlad. Ako sa vlastne toto mäso vyrába a prečo ho možno považovať za superzdravú potravinu?
Sušené mäso jedlo minulosti aj budúcnosti
Prvá zmienka o sušenom mäse pochádza z Mezopotámie. Ľudia vtedy využívali rôzne metódy, ako mäso konzervovať, aby sa im nepokazilo. Možno teda bez preháňania povedať, že práve vďaka sušeniu mäsa lovci vtedy prežili, pretože im vydržalo dlhú dobu a dodalo potrebnú energiu do doby, než sa im podarilo uloviť ďalšie mäso.
Sušenie je jedným z najstarších a najtradičnejších procesov, ktoré sa po stáročia využívajú na konzerváciu jedla. Označenie „jerky“ získalo od amerických indiánov – to znamená, že jerky je americké sušené mäso, ktoré obyvatelia Severnej Ameriky pripravovali ako výživný a dlhotrvajúci zdroj potravy. Existuje viacero druhov, napríklad biltong, čo je africký variant, na prípravu ktorého sa používa ocot.
Názov jerky je odvodený zo španielskeho slova „ch'arqui“. Španielski kolonizátori takto označovali plátky sušeného mäsa, ktoré si sušili na svojich lodiach pri dlhých moreplavbách.
Ako sa jerky pripravujú?
Jerky sa vyrábajú predovšetkým z hovädzieho mäsa, ale môže byť tiež bizónie, hydinové alebo bravčové. Pred prípravou sa mäso nakrája na tenké plátky s hrúbkou 3 až 6 mm. Je dôležité odstrániť všetok tuk, ktorý by mohol spôsobiť rýchle kazenie mäsa.
Nasleduje marinovanie mäsa, kedy môžete zmiešať soľ s rôznymi bylinkami a korením, napríklad cesnakom, korením alebo koriandrom. Zmes votrite do mäsa a nechajte marinovať v chladničke aspoň štyri hodiny, najlepšie cez noc.
Potom prichádza samotné sušenie mäsa. Ideálne je, ak máte možnosť mäso sušiť v udiarni alebo nad ohňom, čo je tradičný spôsob, ktorý používali americkí indiáni. Ak túto možnosť nemáte, potom zvoľte moderné riešenie a použite sušičku na potraviny alebo rúru.
Sušené jerky skladujte v dobre uzavretom vrecku alebo nádobe na suchom a chladnom mieste. Je možné ho tiež uchovávať v mrazničke.
Pri správnom uchovaní vám sušené mäso vydrží veľmi dlho – až pol roka. Po otvorení balíčka ho však skonzumujte čo najskôr.
Ako sušiť jerky
Pokiaľ zvolíte sušenie v sušičke, plátky mäsa dobre rozprestrite tak, aby sa vzájomne neprekrývali.
Potom nastavte teplotu zhruba 70 °C a sušte mäso dve hodiny. Následne znížte teplotu na 50 ° C a nechajte sušiť ďalších zhruba 10 až 12 hodín.
V rúre postupujte podobne. Nastavte teplotu okolo 70–80 °C. Prvú hodinu sušte pri tejto teplote, potom znížte na 50 °C a pokračujte ďalších cca 8 hodín. Približne po ôsmich až deviatich hodinách by malo byť mäso dokonale usušené.
Biltong – africký variant jerky
Okrem jerky môžete vyskúšať ešte juhoafrickú variantu, ktorá je známa pod názvom biltong. Toto sušené mäso sa pripravuje najčastejšie z plátkov surového hovädzieho, pštrosieho alebo antilopieho mäsa. Stretnúť sa môžeme aj s variantmi z divočiny alebo bravčového mäsa. Hlavným rozdielom oproti jerky je príprava. Biltong nemá nikdy sladkastú príchuť, pretože sa do marinády pridáva ocot, ktorý síce nie je chuťovo cítiť, ale mäso má vďaka nemu odlišnú štruktúru. Vďaka tejto úprave stráca biltong ešte viac vody ako jerky, čo predlžuje jeho trvanlivosť.
Prečo sú jerky také zdravé?
Jerky majú mnoho benefitov pre naše zdravie, navyše je to plnohodnotná desiata, ktorú je možné mať stále po ruke.
• Má vysoký obsah bielkovín, ktoré sú kľúčové pre rast tkanív, produkciu enzýmov a hormónov na podporu svalovej hmoty. Navyše dokáže veľmi rýchlo zasýtiť.
• Obsahuje málo tuku, takže je to zdravá desiata. Sušené mäso sa totiž pripravuje z netučného mäsa, aby čo najdlhšie vydržalo.
• Má nízky obsah sacharidov, čo ocenia najmä ľudia, ktorí dodržiavajú nízkosacharidovú diétu.
• Dodáva energiu vďaka vysokej energetickej hodnote, preto je vhodné aj pre športovcov, turistov a ľudí, ktorí radi cestujú.
• Ďalšou nespornou výhodou je dlhá trvanlivosť a ľahká skladnosť.
• Sušené mäso obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov, ako je napríklad železo, zinok a fosfor.
• Neobsahuje lepok, takže je vhodný aj pre ľudí, ktorí majú bezlepkovú diétu.
Sušené mäso – konzumácia
Sušené mäso môžete konzumovať samotné alebo napríklad s pečivom ako chutnú a rýchlu desiatu či večeru. Pokiaľ máte viac času, môžete ho využiť aj inak. Napríklad do šalátov, do rizota, do cestovín, pri príprave domácej pizze alebo len tak vložiť na tanier spoločne so syrmi, olivami, zeleninou a pečivom. Sušené mäso skvele nahradí to čerstvé, navyše je bezpečné najmä v lete. Nemusíte sa báť rôznych baktérií ani pokazenia. Vyskúšajte Degustačnú súpravu sušeného mäsa a uvidíte, že si Jerky zamilujete aj vy.