I keď sme si tento rok užili krásne letné počasie ozaj dosýta, jeseň už naplno prebrala nadvládu. K tomuto ročnému obdobiu neodmysliteľne patria dva sviatky - Halloween a Pamiatka zosnulých alebo Dušičky. Halloween je anglosaský sviatok, ktorý sa však v posledných rokoch stáva veľmi obľúbeným i u nás. Počas tradičných Dušičiek by sme si mali pripomenúť tých, ktorí už s nami nemôžu byť. Zájsť na cintorín, zapáliť sviečku a rozjímať. A pretože oba sviatky sa blížia, poďme si o nich povedať viac.
Pamiatka zosnulých a Sviatok všetkých svätých, ako sa v tom vyznať?
Rok, čo rok si vždy druhý novembrový deň pripomíname Pamiatku zosnulých. Tento, v kalendári významný deň, je pre mnohých z nás veľmi dôležitý, pretože má veľmi hlboké korene a silnú tradíciu. Naši predkovia v tento deň spomínali na svojich príbuzných a priateľov, ktorí už zomreli, a táto tradícia pretrváva dodnes. Najmä naši rodičia a prarodičia nevynechajú príležitosť navštíviť cintorín a uctiť si pamiatku svojich predkov.
Príbuzní prichádzajú na cintorín, aby očistili hrob, zapálili sviečku, priniesli novú výzdobu a ticho zaspomínali. Povesť vraví, že v predvečer sviatku „Dušiček“ vystupujú duše mŕtvych z očistca, kde v plameňoch pykali za svoje hriechy. Tento významný deň je u nás stále veľmi populárny, na rozdiel od Halloweenu ho dodržiava väčšina rodín. Rovnako ako Halloween majú Dušičky korene v keltských zvykoch. V noci z 31. októbra na prvého novembra sa oslavuje Samhain – koniec leta. Táto noc bola doslova magická, pretože Kelti verili, že mŕtvi so živými sú si vtedy veľmi blízko.
Pamiatka zosnulých sa oslavuje od roku 998, keď ju zaviedol benediktínsky opát Odillo z Cluny. A tento deň pripadá na 2. novembra.
Halloween – prevziaty sviatok, ktorý milujú najmä deti
Halloween veľa ľudí odsudzuje, pretože tento sviatok nemá u nás svoju tradíciu. Najviac si ho obľúbili predovšetkým deti a mladí ľudia, ktorí majú 31. október spojený s rôznymi karnevalmi a večierkami práve v halloweenskom duchu. S týmto sviatkom neodmysliteľne súvisí vyrezávanie tekvíc, strašidelné masky i príbehy o duchoch.
Masky majú svoj zvláštny dôvod, ktorý úzko súvisí so Samhainom. Ako sme už zmieňovali vyššie, Kelti verili, že sa otvára brána do sveta mŕtvych. Duše mŕtvych sa vracali túto noc domov, aby vyhľadali príbuzných. Rozsvietenými tekvicami im živí svietili na cestu a pred zlými duchmi sa chránili práve kostýmami. Až do 16. storočia sa tomuto sviatku hovorilo Samhain.
Dnes sa oba sviatky stali pomerne komerčnou záležitosťou. Je ale len na nás, do akej miery tomu podľahneme. Všeobecne platí, že dospelí ľudia majú radšej skôr Dušičky a deti a mladí si nenechajú ujsť vyrezávanie tekvíc a všetky radosti spojené s Halloweenom.
Na druhú stranu na halloweensky karneval môžete vyraziť so svojimi deťmi alebo vnúčatami tiež. Alebo si vyrezať tekvičku a vyrobiť si tak skvelú jesennú dekoráciu. Užívajte si jesenné dni naplno a urobte radosť sebe alebo svojim blízkym napríklad malým darčekom z Babičkárstva.